X
تبلیغات
زولا

 روزنامه گاردین در گزارشی 7 مورد از بزرگترین قراردادهای تجاری ایران با شرکت‌های اروپایی را برشمرد.


 سفر روحانی به اروپا

روزنامه گاردین در گزارشی نوشت: به دنبال اجرایی شدن توافق هسته‌ای ایران، قراردادهایی در مجموع به ارزش حدود 40 میلیارد یورو در سفر 4 روزه رئیس‌جمهور این کشور وهیئت همراهش به اروپا به امضا رسید.

 قرارداد 22 میلیارد یورویی با ایرباس

 ایران به منظور نوسازی ناوگان هوایی فرسوده خود، قرارداد خرید 118 هواپیمای مسافربری ایرباس را با این شرکت فرانسوی به امضا رساند. ایرباس «ای 380،» بزرگترین هواپیمای مسافربری جهان، در لیست خرید ایران به چشم می‌خورد.

 در مجموع قرارداد مذکور، 73 هواپیمای پهن‌پیکر و 45 هواپیمای تک‌راهرو را شامل می‌شود. بنابر اعلام ایران، این کشور به 500 هواپیمای جدید برای نوسازی ناوگان هوایی خود نیاز دارد. شرکت هواپیماسازی بوئینگ نیز در حال بررسی شرایط معامله با ایران است.

 «عباس آخوندی،» وزیر راه و شهرسازی ایران، پس از اعلام امضای قرارداد مذکور در پاریس، آن را بزرگترین قرارداد خارجی ایران در تاریخ جمهوری اسلامی خواند.

 قرارداد 5.7 میلیارد یورویی با دانیلی

 شرکت صنعتی تولید فلزات «دانیلی» ایتالیا قرارداد عرضه ماشین‌آلات و تجهیزات سنگین را با ایران به امضا رساند.

 قرارداد 3.5 میلیارد یورویی با ساپیم

 شرکت نفتی و گازی ساپیم قصد دارد بر اساس قراردادی که با ایران به امضا رساند، پالایشگاه‌های پارس شیراز و نفت تبریز را ارتقا دهد.

 قرارداد 400 میلیون یورویی با پژو

 ایران خودرو و شرکت خودروسازی فرانسوی پژو قرار است بر اساس تفاهم‌نامه مشترکی که میان آن‌ها به امضا رسید، در کارخانه‌ای نزدیک تهران، 3 مدل جدید خودروی پژو تولید کنند. این دو شرکت پیش از تحریم‌های ایران نیز با یکدیگر همکاری می‌کردند. قرار است از اواخر سال 2017، سالانه 100 هزار خودرو در کارخانه مذکور تولید شود.

 قرارداد با توتال

 غول نفتی توتال قرار است بر مبنای قراردادی که میان این شرکت با شرکت ملی نفت ایران به امضا رسید، روزانه 200 هزار بشکه نفت ایران را به ارزش 6.6 میلیون یورو (بر مبنای بهای کنونی نفت) خریداری کند.

 قرارداد با ایرپورت دوپاریس

شرکت فرانسوی «ایرپورت دوپاریس» قرار است در ساخت دومین ترمینال فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) با ایران مشارکت کند. عباس آخوندی در این باره گفت: با توجه به موقعیت خوب فرودگاه امام خمینی (ره)، قرارداد مذکور می‌تواند تهران را به یک مرکز تفریحی در خاورمیانه و مرکز مالی بین‌المللی تبدیل کند.

 قرارداد با وینچی

 این شرکت ایتالیایی فعال در زمینه ساخت و ساز قرار است در ساخت ترمینال جدید فرودگاه شهید هاشمی نژاد در مشهد مشارکت نماید.

 تداوم موانع موجود بر سر راه تجارت با ایران

 به رغم انعقاد قراردادهای مذکور و تمایل شرکت‌های خارجی برای برقراری رابطه تجاری با ایران، تبادلات مالی همچنان یکی از مشکلات اساسی به شمار می‌رود. تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران لغو شده‌اند؛ اما سایر تحریم‌های این کشور همچنان پابرجا هستند و همین مسئله بانک‌های بزرگ اروپایی را برای انجام تبادلات مالی با ایران بی‌میل کرده است.

 «آندریاس شوایتزر،» مدیر ارشد شرکت سرمایه گذاری «ارژن سرمایه،» که در ایران نیز فعال است، در این خصوص گفت: از آن جا که احتمال اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران بوسیله آمریکا وجود دارد، بانک‌های اروپایی بزرگ که مبادلات زیادی با آمریکا دارند، تمایلی چندانی به انجام مسائل مالی ایران ندارند. بانک‌های کوچکتر یا آن‌هایی که بازار آمریکا برایشان اهمیت ندارد، به احتمال زیاد نخستین بانک‌هایی خواهند بود که مبادلات مالی ایران را برعهده می‌گیرند. وجود موانع را نمی‌توان انکار کرد؛ اما این موانع غیر قابل رفع نیستند. به علاوه این که بازار ایران ظرفیت بسیار بالایی دارد.
افکار خبرتاریخ : شنبه 10 بهمن‌ماه سال 1394 | 20:27 | نویسنده : فرهود علیزاده | نظرات (0)